Hautausmaatoimisto

Hautapaikat ja haudanhoito

Hautapaikoista, haudanhoidoista ja hautojen hallinta-aikojen jatkoista sopiminen sekä näiden laskutus hoidetaan seurakunnan hautausmaatoimistossa.
Lue lisää haudanhoitopalveluista täältä.

Siunaus

Siunausaika, pappi ja kanttori, arkkualba sekä tilavaraukset varataan kirkkoherranvirastosta.

Hautausmaatoimiston yhteystiedot

Osoite: Keskuskatu 27, 76100 Pieksämäki
avoinna ma-pe klo 9-14 (muina aikoina sopimuksen mukaan)

 

Ulla Laulainen, toimistosihteeri
040 511 1967, ulla.laulainen@evl.fi

Satu Hyyryläinen
044 737 2205, satu.hyyrylainen@evl.fi

Hautausmaiden hoito

Pieksämäen seurakunnalla on viisi hautausmaata.

Niiden kunnossapidosta ja hoidosta vastaa seurakuntapuutarhuri Mervi Muinonen
puh. 050 558 0202, mervi.muinonen@evl.fi , osittaisella opintovapaalla 31.12.2018 saakka, sijaisena toimii hallintopäällikkö Juha Korhonen puh. 050 527 4320, juha.korhonen@evl.fi, sekä erityisammattimiehet hautausmailla.

Erityisammattimiehet hautausmailla

Paavo Holopainen, Siilin hautausmaa

 044 737 2216, paavo.holopainen@evl.fi

 

Pekka Kosunen, Hiekkapuron, Vangasniemen ja Virtasalmen hautausmaat

 050 410 0388, pekka.kosunen@evl.fi

Seurakuntamestari:

Kari-Matti Kauhanen, Jäppilän hautausmaa

 040 532 0290, kari-matti.kauhanen@evl.fi

Hautaustoimen liitteet:

Hautaoikeuden haltijan nimeäminen

Hautaoikeudesta luopuminen

Hautapaikkamaksut

Hautauspalvelumaksut

Hautamuistomerkit

Tiedote Siilin kuulutusmenettelystä

Tiedote Hiekkapuron kuulutusmenettelystä

Tiedote Vangasniemen kuulutusmenettelystä

 

Hautausmaan vanha puinen portti kiviaidan välissä. Metsä taustalla.