Hautausmaatoimisto

 

Hautapaikat ja haudanhoito

Hautapaikoista ja haudanhoidoista sopiminen sekä näiden laskutus hoidetaan seurakunnan hautausmaatoimistossa.
Lue lisää haudanhoitopalveluista täältä.

 

Siunaus

Siunausaika, pappi ja kanttori, arkkualba sekä tilavaraukset varataan kirkkoherranvirastosta.

 

Hautausmaatoimiston yhteystiedot

Osoite: Keskuskatu 27, 76100 Pieksämäki
Puhelin: 015-321 8135, avoinna ma-pe klo 9-15

 

Ulla Laulainen, toimistosihteeri
040 511 1967, ulla.laulainen@evl.fi

 

Leena Palkeinen, toimistosihteeri
044 737 2205, leena.palkeinen@evl.fi

 

Hautausmaiden hoito

Pieksämäen seurakunnalla on viisi hautausmaata.

Niiden kunnossapidosta ja hoidosta vastaa seurakuntapuutarhuri Mervi Muinonen
puh. 050 558 0202, mervi.muinonen@evl.fi , sekä erityisammattimiehet hautausmailla.

 

Erityisammattimiehet hautausmailla

Paavo Holopainen, Siilin hautausmaa

 044 737 2216, paavo.holopainen@evl.fi,  toimii seurakuntamestarina 31.12.17 saakka

 

Pekka Kosunen, Hiekkapuron, Vangasniemen ja Virtasalmen hautausmaat (Siilin hautausmaa 31.12.2017 saakka)

 050 410 0388, pekka.kosunen@evl.fi

 

Seurakuntamestari:

Kari-Matti Kauhanen, Jäppilän hautausmaa

 040 532 0290, kari-matti.kauhanen@evl.fi

 

Hautaustoimen liitteet:

Hautaoikeuden haltijan nimeäminen

Hautaoikeudesta luopuminen

Hautapaikkamaksut

Hautauspalvelumaksut

Hautamuistomerkit

Tiedote Siilin kuulutusmenettelystä

Tiedote Hiekkapuron kuulutusmenettelystä

Tiedote Vangasniemen kuulutusmenettelystä

 

Hautausmaan vanha puinen portti kiviaidan välissä. Metsä taustalla.